Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 102
source date: [1102 July 6] [Guastalla (Reggio Emilia)] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis, anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo secundo, sexto die mensis iullii, indictione decima. «Ea omnia que gesta fiunt ad memoriam retineri possunt, e idcirco vinculo scripture annotati equum est». Quapropter omnibus nostris fidelibus volumus innotescere pactum et convencionem quam ego Imilda Dei nutu abbatissa monasterii Sanctorum Sixti et Fabiani scitum Placencia feci simul cum Opizone advocato meo cum hominibus de curte Vuardestalla, ut nullam iniuriam vel violenciam eis inferatur a me vel a meis hominibus vel ab aliquibus successoribus meis sine ratione vel legali iudicio. In castro, cuius annuus redditus sit unius ramicini pro singula tabula sive in burgo cuius annuus redditus sit unius denarii curentis monete pro singua tabula seu in ripa cuius dignum et rectum ripaticum extraneorum nostris usibus conservantes indigenas et quo habitantes negociatores absolvimus; reliquum vero theloneum quod vocatur maltoletum indignum ecclesiastice discipline et maxime monastice religioni cum portibus et hominibus de Vuarstallai largimur in commune habendum. Insuper concedo omnibus curialibus Vuarstalle quod equum convenientem armis retinere voluerint ad ecclesie sueque libertatem tuendam omnia que possident pro feudo cum omni honore habere. Agricole vero prenominate abbatisse suisque successoribus faciant braidam et vineam et dent porcum et multonem tercium et quartum et ligna ad suam utilitatem; pro albergaria autem dent pro unoquoque iugero sextarium panis et vini et stramen et lectum et amiscere, alia super imposita eis non fiat. Et si alicui iniuria ab altera parte illata fuerit, consilio trium maiorum hominum infra xxx dies emendetur. De navis vero, si in ripa fuerit, ad suum domnicatum habeat eundi et redeundi Placentiam. Castrum vero vel curtem iamdicta abbatissa vel alia nullo modo alicui persone det sine conscilio duedecim liberorum hominum qui eligantur in tempore illo a populo. Quod ut verius credatur et firmius teneatur obligo me iamdicta abbatissa simul cum Opizone advocato meo et aliam abbatissam post me venturam si hoc non adimpleverimus, componete auri optimi libras .xx. Et manu propria subscripsi. Actum Vuardestalla

Falconi, Le carte II, n. 248, pp. 64-5.

Roversi Monaco 1995, pp. 116-118.