Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 1, n. 9
source date: [soon after 866 May 17] [IX - X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Hludouuicus divina favente clementia imperator augustus. Igitur notum esse volumus omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae nostris scilicet presentibus et futuris Angilbergam dilectam coniugem nostram atque consortem imperii nostri humillime suggessisse nostrae imperiali dignitati, quattinus concederemus eidem corticellam nostram Ibernam sitam non longe a corte Olonna iure proprietario cum omnibus ibique aspicientibus massariciis servis et ancillis utriusque sexus familiae atque aldionibus cum omni eiusdemque integritate. Nos vero ob inextricabilem dilectionem prefate coniugis et consortis imperii nostri concedimus atque donamus et in ius proprium sive potestatem eiusdem omnimodis iam dictam corticellam transfundimus iure proprietario habendi donandi commutandi alienandi et, quicquid voluerit, proprio libitu faciendi ex omnibus ibique pertinentibus massariciis servis et ancillis utriusque sexus familiae atque aldionibus cum omni integritate ad pretaxatum locum aspicientes nemine umquam deinceps successorum [................]rumpente, sed modis omnibus, ut pretulimus, inviolabiliter observante. Si quis namque hoc nostrae auctoritatis preceptum quoq[uo m]odo [...]umpere conaverit, noverit se decem libras auri obrizi compositurum, medietatem parti palacii nostri et medietatem eidem, cui illat[a fue]rit sententia. Et ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria confirmavimus et bullae nostrae inpressione subter insigniri iussimus. Signum (M.) domni Ludouuici serenissimi augusti. [Ego Ga]uginus iussu piissimi augusti domni Hludouuici scripsi et (SR.)

MGH DD Lu II, n. 45, pp. 155-157; CDPr I, n. VIIII, pp. 117-8; ChLA 93, n. 9, pp. 48-51.

Pölnitz-Kehr 1940.

Un argomento contro l'originalità di questo diploma è l'invocatio. L'editore MGH insiste anche sulla rigatura, che, tracciata con un coltello, e contrariamente agli usi della cancelleria, termina con un cerchietto tanto sulla destra quanto sulla sinistra – elemento che accomuna i diplomi falsi, o falsificati, per Angelberga. Benassi la descrive come copia del secolo X; rileva anche come vi si trovi la «solita indicazione delle pergamene di S. Sisto». Scrive Mantegna, editrice ChLA, di aver accolto l'interpretazione di Pölnitz-Kehr, la quale considerava questo documento un originale. Ma anche lei ha delle riserve: le righe di giustificazione e l'aspetto grafico generale del documento.