Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale (Kehr, IP V, p. 490, n. 4)
source date: [879 March 29] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ex largitate nostri redemptoris semper sunt annuenda ea quę ad tuitionem rerum ecclesiasticarum et piorum locorum esse noscuntur. Quapropter monasterium Caput Trebię quod Carlomannus rex per precepti donationem et perhennem firmitatem monasterio tuo, quod in honore sanctae Resurrectionis Placentia construxisti, cum omnibus pertinentiis suis pro remedio anime sue suorumque precessorum condonavit, petisti, filia dilectissima, ut super hoc apostolicę auctoritatis sanctionem firmemus. Ideoque iustis peticionibus tuis hactenus apostolica auctoritate affatum annuimus, ut ammodo et deinceps si quis regum vel quilibet potestatis homo ratam et stabilem donationem inrumpere aut alienare seu quamlibet violentiam temerario ausu presumpserit infferre, sciat se a nostra comunione develli et anathematis vinculo innodatum cum Anania et Saphira et Iuda traditore passionem nichilominus habiturum. Et si haec nostra iussa hobedienter observaverit, Dei omnipotentis benedictionem et sanctorum apostolorum Petri ac Pauli mereatur accipere plenissima largitate. Ceterum quę ad ecclesiastici ordinis rationem pertinet ac ministerium, idest crismatis vel cuiuslibet sacerdotalis officii, si episcopus eius loci aliqua causa ductus contra ius et rectitudinem quamlibet gravationem et superpositum ibidem inferre presumpserit, cunctum inde penitus ordinationis ius et potestatem amittat; et liceat ei qui prefuerit monasterio, quemcumque voluerit ad tocius ecclesiastici officii ministerium invitare. Scriptum per manum Gregorii scrinarii Sanctę Romane Ecclesiae, in mense martio, indicione duodecima.

Kehr, IP V, p. 490, n. 4 (copia sec. XI); CDPr, n. XXVI, pp. 165-166 (copia sec. XII)

Una seconda copia di sec. XII si trova a Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi pontifici, cass. 1, doc. 1 (cf. Editions and Document Summaries).