Parma, Biblioteca Palatina, Ms. 1163, f. 7
source date: [896 April 25] [Piacenza] [XIV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Arnulfus divina favente clementia imperator augustus. Si iustis fidelium petitionibus aures serenitatis nostre dignum diiudicamus prebere, multo dignius nostra auctoritate cernitur, ut in Christo militantibus hortamenta toto mentis annisu suscipere debeamus. Quapropter omnibus fidelibus sancte dei ecclesie nostrisque presentibus scilicet ac futuris noverit industria, quia dum ad limina beatorum apostolorum Petri et Pauli reverteremur et Placentiam ad monasterium in honorem sancte resurrectionis et beatorum martirum Sixti et Fabiani constructum diverteremur, nostram adiit munificentiam Angilberga abbatissa ipsius monasterii cum tota congregatione sibi commissa nostram supplicantes clementiam, quatenus per nostram imperialem largitionem atque concessionem liceret mercatum in festivitate sancte Martine Christi virginis, cuius corpus ibidem humatum quiescit, ad xenodochium ipsius monasterii congregare. Cuius petitionibus pium accommodantes auditum per hoc nostre auctoritatis preceptum concedimus atque firmamus predicto monasterio, ut liceat in iam dicta festivitate mercatum ex quacumque parte voluerit advocare et secundum quod melius previderint ordinare. Precipientes ergo iubemus, ut a duodecimo kal. iunias usque in nonas iunii liceat pars ipsius monasterii, ut pretulimus, mercatum ibidem celebrare, ita ut nullus comes nullusque rei publice administrator vel dispensator in predicto mercato aliquam violentiam aut redhibitionem vel diminutionem facere aut exquirere audeat, sed omne theloneum in ius et potestatem ipsius monasterii perpetualiter maneat. Homines quoque, qui ad ipsum mercatum occurrerint, si in aliquo deviaverint, a ministris ipsius monasterii distringantur et de transgressione iusticiam perficiant. Contra quod si quis insurgere tentaverit huiusque nostre iussionis violator extiterit, sciat se compositurum viginti libras auri obrizi, medietatem palatio nostro, medietatem parti predicti monasterii, cui fuerit illata molestia. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes et bulla nostra subtus assignari precipientes. Signum domni Arnulfi (M.) excellentissimi imperatoris. Data VII kal. mai. anno incarnationis domini DCCCLXXXXVI, indictione XIIIIa, anno imperii eius primo; actum Placentie; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Arn, pp. 215-217, n. 142

Diploma trascritto nella Chronica de Placentia (XIV sec.)