Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 2, n. 23
source date: [874 October 14] [Corteolona (Pavia)] [XV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Hludouicus vir divina clemencia imperator augustus. Habens pre occulis iudicii examem divini cognitum fieri volumus, eo quod Angilberga dilectissima coniux nostra et consors inperrii nostre humiliter suggessit maiestati sese per divinum auxilium in lactere Placentine urbis in dei nomine velle monasterium construere. Qua de causa donamus et tradimus ei canalle unum aque vive fluentis a Treuia iusta bassilicam sancte Brigide et per viridarium eiusdem cenobii usque in fossam Augustam, ac stabilimus ubicumque voluerit infra ipsam urbem Placentinam stratas plubicas ad sui monasterii dilandandas fines. Si quis autem haec nostra statuta infringere quaesierit, dei omnipotentis iram incurrat et insuper poenam, quod est multam duodecim auri obrizi lib. componat, medietatem camere nostre et sepe dicende coniugi nostre, cui iniuriam inferre non timuit. Et haec nostre donacionis maiorem roborem optineat, manus nostre propria ex bulla iusimus adnoctari. Signum manus (M.) donni Hludouicii serenissimi inperatoris. Dat. II idus octub., indictione VIIII, anno inperri donni Hludouici XXXV; ad Conlona corte inperri; feliciter amen.

MGH DD Lu II, n. 87, pp. 237-238; CDPr, n. XVIIII, pp. 140-1.

Il passo riguardante il corso d'acqua tra il Trebbia e la fossa Augusta si trova anche in MGH, DD Lu II, n. 85 (anch'esso giudicato falso). Commenta Wanner che 'al compilatore erano del tutto sconosciuti i costumi dei documenti imperiali'.