Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 2, n. 25
source date: [875 February 2] [Frankfurt am Main (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Hludouuicus divina favente gratia rex. Notum sit omnibus sanctae dei ecclesiae fidelibus nostrisque presentibus scilicet et futuris, qualiter dilecta nepta nostra Hirmingarda deprecata est celsitudinem nostram, ut ob mercedis nostrae augmentum quasdam res proprietatis nostrae consistentes in Italia ei in proprium concedissemus. Cuius petitioni ob amorem domini nostri iesu christi libenti animo assensum prebentes decrevimus ita fieri. Concessimus itaque ei illam curtem in proprium quae vocatur Morcula consistentem in comitatu Pergama et Lemin curtem in eodem comitatu et Curtem maiorem in Placentina comitatu et in Aucia et novum monasterium in Papia. Et iussimus ei fieri hoc nostrae auctoritatis praeceptum, per quod decernimus atque iubemus, ut nec nos nec ullus ex successoribus nostris ullam potestatem habeat de prefatis rebus ei quicquam auferre, sed eas cum omnibus ibidem adiacentiis vel pertinentibus diebus vitae suae securiter habeat teneat atque possideat; post suum vero obitum ad suae filiae revertatur potestatem. Et ut haec auctoritas largitionis nostrae firmior habeatur et per futura tempora a fidelibus nostris verius credatur et diligentius observetur, manu propria nostra subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione assignari iussimus. Signum (MF.) domni Hludouuici serenissimi regis. Hebarhardus cancellarius advicem Liutberti archicappellani recognovi et (SR. NN.) (SI. 2) Data iiii kal. mar. anno xxxviii regni domni Hludouuici serenissimi regis in orientali Francia regnante, indictio viii; actum Franconofurt; in dei nomine feliciter amen

MGH DD LdD, n. 157, pp. 220-221; ChLA 93, n. 20.

Sempre all'archivio di Stato di Parma ne esiste una copia di secolo XIII.