Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 1, n. 2
source date: [839 May 4] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Dignum est, ut imperialis dignitas his, qui se tota fidelitate suis obsequiis submittunt, condignis beneficiis sublimentur. Quapropter cunctorum fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque cognoscat sollertia, quia nos cuidam fideli nostro Eremberto nomine ex comitatu Hastense quendam curtem nostram Eburlas cum omnibus mancipiis, pertinentiis et adiecentiis ad se pertinentibus vel aspicientibus proprietario iure contulimus hac de nostro in suo suorumque eorum dominio libere transtulimus possidendam. Unde pro firmitatis gratia ei hanc nostram auctoritatem fieri iussimus, per quam praecipimus aeternaliterque mansurum constituimus, ut abhinc et deinceps per hanc nostram auctoritatem eandem curtem cum omnibus mancipiis, pertinentiis et adiecentiis suis iudiciariaque ditione proprietario iure teneat atque possideat absque cuiuspiam contrarietate vel repetitione, seu faciat exinde quicquid voluerit, tam ipse quamque heredes ipsius. Ut quoque haec nostra auctoritas pleniorem in dei nomine habeat vigorem et per futura tempora inconvulsam obtineat firmitatem, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus. Signum (MF.) Hlotharii serenissimi augusti. (C.) Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Agilmari recognovi et (SR. NT.: Drutemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi et subscripsi) (SI. D.) Data IIII non. mai. anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris XVIIII, indictione II; actum Papia civitate palatio (NT.: regio; in dei nomine feliciter amen).

MGH DD Lo I, n. 37; ChLA 93, n. 3.

Castagnetti 2009, pp. 253-254 e 259-260.