Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 1, n. 3
source date: [848 March 20] [Aachen (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Notum esse volumus cunctis fidelibus nostris seu omnibus rem publicam administrantibus, quia dielcta coniux nostra Hirmingardis deprecata est nos pro duobus advocatis suis, qui curam rerum monasterii sui quod in Alina in nomine domini Salvatoris constructum habetur, seu totidem cancellariis ac duodecim liberis hominibus, ut eos ab ercitali expeditione seu publicarum rerum functione immunes esse permitteremus. Cuius petitionem, ut dignum est, omnimodis, ut dignum est, adimplere statuentes hoc excellentiae nostrae decrevimus fieri apices circa memoratum monasterium, per quos duobus suis advocatis, quibus idem coniux nostra querelam eiusdem monasterii commissam habet, et duobus cancellariis atque duodecim liberis hominibus ab ea seu misso illius electis concedimus omnem exercitalem expeditionem seu publicarum rerum functionem, quatinus deinceps immunes ab ercitali expeditione seu ceteris functionibus consistere per hanc nostram auctoritatem liceat illis quiete residere et utilitates eiusdem monasterii in omnibus procurare. Et ut haec nostrae concessionis auctoritas firmior habetur, de anulo nostro subter eam iussimus sigilllare. Data XIII kalendas aprelis, anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris in Francia VIIII et in Italia XXVIII, indictione XI. Actum Aquisgrani, palatio regio. In Dei nomine feliciter, amen.

ChLA 93, n. 4, pp. 28-31; MGH DD Lo I, n. 102, pp. 242-243; CDPr, n. 4, pp. 108-109.

Martin 2020: 414-415