Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 1, n. 5
source date: [865 August 14] [Stabio (CH)] [IX]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

EXEMPLAR. Vobis domne Hengilberge gloriose imperatrici. Ego Hermenulfus comes, filio bone memorie Heremberti presens presentibus dixi: manifeste profiteor me eo quod domnus Hludovuicus imperator mihi beneficio nomine concessit monasterium qui dicitur Massini, modo vero postulavi vestram misericordia ut vos impetrare dignemini ipsum augustum ut monasterium ipsum cum omnibus rebus et familiis ad eum pertinentibus mihi et Teute coniugi meę diebus vitę nostrę habendum per suum robostissimum confirmet preceptum ad suam manum propriam firmatum; et si fecerit et quandum mihi ipsum preceptum dederitis manu propria firmatum eidem domno imperatoris tunc statim emittam in vos cartula vindictionis de cunctis casis et rebus meis seu familiis ubi ubi per singulis locis et vocabulis habere visus sum tam de hereditate parentum vel de ipsa coniuge mea aut undecumque meo iuri legibus debentur, anteposito de ipsa familia inter mascuolos et feminas numero quinquaginta et omnia alia mobilia mea. Nam aliis casis, rebus et familiis in integrum talem cartulam vobis exinde emittere debeamus sub dubla defensione qualiter vos domina mea et vestros heredes post meum eidem Teute coniugi meę decessum ipsis casis et rebus seu familiis legibus habere possatis, nam dum ego et ipsa coniuge mea in hoc seculo advixerimus omnia in nostra sint potestate tantum usufructuario nomine non tamen alienandi licentia per nullumvis genium; quid si me distullero ad ipsam cartulam emittendum sicut supra legitur qualiter vos et vestros heredes casis et rebus ipsis seu familiis legibus habere possatis sub dubla defensione illo dię quando vos dederitis pręceptum firmatum manum propria idem augusti tunc conponere vobis promitto dublis ipsis casis et rebus seu familiis sicut pro tempore fuerint melioratis. Data. Actum in villa nuncupante Stablo ubi ipse augustus preerat. Feliciter. + Hermenulfus in hac promissione a me facta subscripsi. Ego Mainardus diaconus rogatus subscripsi. Signum (S) manus Boteradi comiti palatio testis. Signum (S) manus Iohanni de Tarvisio qui nominatur Ginzoni testis. Leo notarius domni imperatoris in hac cartula sottoscrissi. Petrus notarius domni imperatoris sottoscrissi. Ego Giselbertus notarius domni imperatoris scriptor huius cartula promissionis complevi et dedi.

CDPr, n. Vbis, pp. 233-235; ChLA 93, n. 6, pp. 37-39.

Castagnetti 2004; Id. 2009.

Secondo Benassi, la copia non sarebbe di secolo IX, ma di secolo XI-XII. Documento importante: testimonia della concessione in beneficio di un monastero a un laico.