Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 2, n. 34
source date: [880 February 1]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karolus divina favente clementia rex. Noverit igitur omn[iu]m fidelium nostrorum praesentium scilicet et futurorum industria, quia quorundam fidelium nostrorum rogatu cuidam clerico nomine Leo presbyter Liutuuardi episcopi nostri rogatu concessimus, ut res sibi iure debitas tam de successione paterna quamque materna vel ea quae postea comparando vel commutando vel quolibet alio ingenio iusto legalique iuditio adquisivit vel deinceps adquirere potuerit, cum mobilibus et inmobilibus et utriusque sexus familiis sub nostro recipiamus mundeburdo. Insuper donavimus illi de nostra terra unam legitimam perticam una cum murale coherente perpetualiter possidendam. Et iussimus ei hoc nostrae auctoritatis praeceptum inde conscribi, per quod decernimus atque iubemus, ut si aliqua querimonia ex his omnibus adversum sae horta fuerit, quae sibi damnosa apparuerit, ut liceat sibi suoque advocatori ad palatium waidare, et ut nullus rei publice minister audeat infra suas mansiones ingredi causam pignorandi aut aliquam molestationem inferendi. Quicumque v[er]o fecerit, sciat se compositurum tria milia mancosorum auri obrizi, medietatem sibi suisque heredibus et medietatem palatio nostro. Et ut hoc nostrae auctoritatis praeceptum firmum et stabile permaneat, anuli nostri inpraessione iussimus sigillari. Signum (MF.) Karoli senerissimi regis. Inquirinus notarius advicem Liutuuardi archicancellarii recognovit et (SR.) (SI. D.) Data kal. feb. anno incarnationis domini nostri Iesu Christi dccclxxx, indictione xiii, anno vero regni regis Karoli in Frantia quarto, in Italia primo.

MGH DD Km, n. 18, pp. 81-82; ChLA 93, n. 25, pp. 120-123; CDPr, n. XXVIII, pp. 170-1.