Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 371
source date: [901 January 19] [Bologna]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hludovicus divina favente clementia rex. Onmium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet et futurorum comperiat industria, quoniam quidam venerabilis sanctae Concordiensis aeclesiae episcopus nomine Adalmannus nostram adiens excellentiam enixius postulavit, quatinus quandam curtem iuris regni nostri quae dicitur Vuardistallam, consistentem in comitatu Regisiano non longe a fluvio Pado, concederemus monasterio in honore sanctae Resurrectionis et beatorum martirum Bartolomei, Xisti et Fabiani, ab avia nostra Angelberga quondam imperatrice a fundamentis constructum infra moenia civitatis Placentiae, ita sane ut perhenniter in usus monacharum ibidem Domino famulantium persistat, tam pro anima avii nostri domni Hludovici imperatoris et praedictae aviae nostrae ac genitricis et nostra, cum universis apendiciis eius ac familiis utriusque sexus. Cuius precibus assensum prebentes, hoc serenitatis nostrae preceptum conscribi iussimus, per quod concedimus eidem monasterio in honore sanctae Resurrectionis et beatorum martirum Bartolomei, Xisti et Fabiani prefixam curtem Vuardistallam cum omnibus rebus ad eandem curtem pertinentibus, vidilicet cum casis, vineis, massariciis, diversisque territoriis, campis, stalariis, silvis, pascuis, aquationibus, piscationibus, molendinis, aquarumque decursibus, servis, ancillis, aldionibus, aldianibus et quicquid ad prefixam curtem aspicit vel aspicere videtur, totum et ad integrum eidem monasterio concedimus perpetualiter possidendum, ut in usus monacharum ibidem Domino famulantium semper, absque ullius contradictione, persista[t]. Si quis autem temerarius quisquam, quod non credimus, contra hoc nostrae institutionis preceptum in aliquo violare aut inrumpere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras C, medietatem palatio nostro et medietatem cui inlata fuerit violentia. Et ut verius credatur ac diligentius ab omnibus observetur, manu propria subter roborantes anuli nostri inpressione insigniri iussimus. Signum (M.F.) domni Hludovici gloriosissimi regis. (C.) Arnuifus notarius ad vicem Liutardi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (S.R.) (S.)

Falconi, Le carte I, pp. 83-85, n. 33; Drei, Le carte I, n. I.

Copia in Parma, Archivio Capitolare, perg. n. CMLXXVI (XIII sec.)