Parma, Archivio Capitolare, Secolo XIII, n. CMLXXVI
source date: [917 August 27] [XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine [domini] Dei eterni. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Si petitionibus fidelium nostrorum libenter annuimus, devotiores eos ad nostre fideIitatis obsequia reddimus. Quocirca omnium universalis Ecclesie fidelium nostrorum videlicet presentium ac futurorum noverit industria, qualiter Odelricus illuster marchio sacrique palatii nostri comes et dilectus fidelis noster suppliciter nostram exoravit maiestatem, quatinus ob amorem superne remunerationis per nostri precepti paginam quoddam monasterium infra civitatem Placentinam a beate videIicet memorie Angilberga imperatrice constructum et in honore Sancti Sisti dedicatum Berte dilectissime filie nostre cum omnibus suis pertinenciis confirmare dignaremur, simul quoque roborantes et in perpetuum concedentes eidem monasterio quasdam curtes Guardastallam scilicet, Lucariam, Littora Paludiana, Villole, Piguniariam, Curtem Novam atque Campum Miliacium et omnia quecumque memorata imperatrix per institutionis sue paginam ubique idem cenobium diffinivit habendum. Cuius petitionem tota devotione suscipientes, id fieri annuimus, hoc nostrum preceptum scribi iubentes, per quod prelibate filie nostre idem monasterium confirmamus, quatenus in sua sit potestate et dominio quousque vixerit et ibidem domina et ordinatrix atque rectrix invigilet ac permaneat donec eius fuerit vita. Per quod etiam iam prescripto venerabili loco concedimus ac confirmamus omnes res et possessiones mobiles ac immobiles tam per cartulas quamque extra cartulas vel cuiuseumque inscriptionis titulo ad partem ipsius monasterii legibus acquisitas et aequirendas seu quidquid per regum vel imperatorum antecessorum nostrorum precepta ad eundem sacrum locum collatum est, atque cellulam quandam que antiquitus Monasterium dicebatur non procul a Placentina urbe silam loco qui Caput Trebie vocatur, in qua ecclesia apostolorum principis honore dicata consistit, cum omnibus inibi pertinentibus, quemadmodum Karlomannus serenissimus rex et consobrinus noster eandem cellulam cum universis appendiciis suis eidem monasterio proprietario iure largitus est, prenominato venerabili loco per hoc nostre imperialis auctoritatis preceptum ex integro perdonamus, largimur, confirmamus, ac modis omnibus corroboramus. Familias quoque utriusque sexus et conditionis cum curtibus et capellis earumque appendiciis cum omnibus castellis, casis, vineis, campis, pascuis, pratis, silvis, salectis, sationibus, paludibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, fluminibus, piscationibus, ripis, rupinis, montibus, collibus, vallibus ac planiciebus, cultis et incultis, divisis et indivisis, mercationibus, vectigalibus, districtionibus, servis et ancillis, aldiis et aldianis et omnibus que dici aut nominari possunt ad idem monasterium iuste et legaliter respicientibus in integrum confirmamus, ita videlicet, ut prelibata filia nostra quousque vixerit hac nostra auctoritate roborata de prescriptis rebus eidem monasterio pertinentibus tam per preceptorum paginam, ut diximus, quamque per aliarum istrumenta cartarum et acquisitis et acquirendis potestative faciat, omnium magnarum parvarumque personarum molestatione remota. Si quis vero hanc nostram auctoritatem violare temptaverit, CL libras auri optimi componere cogatur, medietatem camere nostre et medietatem iam dicte filie nostre. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de annulo nostro iussimus insigniri. Signum domni (M.) Berengarii piissimi imperatoris. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardengi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Dat. VI. kal. septembr., anno dominice incarnationis DCCCCXVI, domni vero Berengarii piissimi regis XXVIII, imperii autem sui secundo, indictione V. Actum in curte Sinna, in Christi nomine feliciter, amen.

DD B I, n. CXV, p. 296; Drei, Le carte I, n. XVII.

Altra copia autentica del 1227 in Archivio di Stato di Cremona, Archivio segreto, perg. n. 2814.