Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 2815
source date: [952 February 6] [Pavia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei aeterni. Otto divina favente clementia rex. Si petitionibus fidelium nostrorum libenter annuimus, fideliores eos nobis esse minime dubitamus. Quocirca omnium universalis eclesie fidelium nostrorum videlicet presentium ac futurorum noverit industria, qualiter Hadeleida dilecta coniunx nostra et Chonradus dux fidelissimus noster nostram suppliciter exoraverunt magestatem, quatenus ob amorem superne remunerationis per nostram precepti paginam quodam monasterium infra civitatem Placentinam a beate memorie Angelberga videlicet imperatrice constructum et in honore sancti Sixti dedicatum Berte nobilissime abbatisse nobis devotissime cum omnibus suis pertinentiis confirmare dignaremur, simul quoque roborantes et in perpetuum concedentes eidem monasterio quasdam curtes, Uuardasstallum scilicet, Campum Miliatio, Curte noua, Sexto, Luciariam, Litora paludiana, Uillole, Piguniariam cum agecentiis eorum, et omnia quecumque memorata imperatrix per institutionis sue paginam ubique idem cenobium diffinivit habendum. Quorum petitionibus tota devotione faventes id fieri annuimus, hoc nostrum preceptum scribi iubentes per quod prelibate Berte abbatisse idem monasterium confirmamus, quatenus in sua sit potestate et dominio cousque vixerit, et ibidem dominatrix et ordinatrix atque rectrix invigilet donec eius fuerit vita, per quod etiam iam prescriptas venerabili loco concedimus ac confirmamus omnes res et posessiones mobiles ac immobiles tam per cartulas quamque extra cartulas vel cuicum inscriptionis titulo ad partem ipsius monasterii legibus adquisitas et quirendas seu quicquid per regum vel imperatorum antecessorum nostrorum precepta ad eundem sacrum locum collatum est, atque cellulam quandam que antiquitus Monasterium dicebatur, non procul a Placentine urbe scitam qui Caput Trebie vocatur, in qua eclesia apostolorum principis honore dicata consistit, cum omnibus inibi pertinentibus quemadmodum Carllomannus serenissimus rex antiquitus eandem cellulam cum universis suis appendiciis eidem monasterio proprietario iure largitus est, prenominato venerabili loco per hoc nostre regalis auctoritatis preceptum ex integro perdonamus largimur confirmamus ac modis omnibus corroboramus, familas quoque utriusque sexus et condicionibus cum [c]urtibus et capellis earumque appendiciis, cum omnibus castellis casis vineis campis pascuis pratis silvis salectis sationibus paludbus aquis aquarumque decursibus molendinis fluminibus piscationibus ripis rupinis montibus collibus vallibus ac planitiebus cultis et incultis divisis et indivisis mercationibus vectigalibus districtionibus servis et ancillis alldiis et aldianis et omnibus que dici aut nominari possunt, ad idem monasterium iuxte et legaliter respicientibus in integrum confirmamus, ita videlicet ut prelibata Berta abbatissa quousque vixerit ac nostra auctoritate roborata de prescriptis rebus eidem monasterio pertinentibus tam per preceptorum paginam ut diximus quamque aliarum instrumenta cartarum et adquisitis et adquirendis potestative fatiat, magnarum parvarumque personarum moletatione remota. Si quis huius nostri precepti infringere voluerit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem prefate abbatissae. Et ut hoc verius credatur et atentius observetur, manu nostra propria signatum et anuli nostri subter iussimus adfirmari. Signum domni Ottonis serenissimi regis (MF.) Uuigfridus cancellarius advicem Brunonis archicappellani recognovi. (SI. D.) Data VIII. idus februa. anno incarnationis domini Iesu Christi DCCCCLII, indictione X, anno vero domni Ottonis in Italia I, in Francia XVI; actum Papia; feliciter in dei nomine amen.

MGH DD O I, pp. 221-222, n. 141; Falconi, Le carte I, pp. 151-154, n. 60.