Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali (MGH DD Arn, pp. 214-215, n. 141)
source date: [896 March 1] [Roma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue trinitatis. Arnolfus divina favente clementia imperator augustus. Si iustis fidelium petitionibus aures serenitatis nostrae dignum diiudicamus prebere, multo dignius nostra auctoritate censetur, ut summi pontificis spiritalisque patris nostri domni Formosi papae hortamenta toto mentis adnisu suscipere debeamus et quae hortatur, intima hilaritate impendere cuicumque. Quapropter omnibus fidelibus sanctae dei aecclesiae nostrisque presentibus scilicet ac futuris volumus fieri notum, predictum domnum papam nostram adiisse munificentiam, ut monasterium quoddam ab Angilberga imperatrice nepte nostra Placentie olim constructum sub nostra tuitione suscipientes cuncta, quae inibi ab aliquibus sunt conlata, inperiali censura confirmaremus. Cuius monitis libentissime obaudire conati statuimus et roborata auctoritate sanccimus, ut prefatum monasterium in ipso statu persistat et ordine, quo iam dicta Angilberga suo iudicatu statuit et ordinavit, confirmantes omnia precessorum nostrorum precepta, patris nostri videlicet Carlomanni, qui eidem monasterio contulit cortes has: Caput Trebium scilicet, Fagetum et Limidi cum omnibus apendiciis earum et quae prelibata imperatrix adquisivit et prefato suo contulit monasterio, seu ceteris omnibus, quae a quibuscumque ipsi sunt tributa atque donata, ea videlicet ratione ut deinceps iam dictum coenobium sub nostra imperiali tuitione ac defensione cuncta, quae ibi sunt concessa, prout ipsa Angilberga voluit et iudicavit, perpetuo ac quieto iure possideat, ita ut neque in mansionibus eidem pertinentibus neque in mercato puplico neque in portu neque in aliquo loco quilibet publice partis exactor theloneum ripaticum portaticum nihilque publice exactionis, quod dici aut nominari potest, a rebus ipsius monasterii seu ab hominibus liberis ac servis aldiis ac aldianis reliquisque comendaticiis exigere presumat nihilque iniuste agere in possessionibus seu hominibus ipsius monasterii temerario ausu quisquam pertemptet. Contra quod si quis insurgere temptaverit huiusque nostrae iussionis violator extiterit, sciat se compositurum viginti libras auri obrizi, medietatem palatio nostro et medietatem parti predicti monasterii, cui fuerit inlata molestia. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roborantes et bulla nostra subter assigniri praecipientes. Signum domni Arnolfi (MF.) excellentissimi imperatoris. Uuichingus cancillarius advicem Teotmari archicapellani recognovi et (SR.) Data kal. mar. die anno incarnationis domini DCCCXCVI, indictione XIIII, anno imperii eius primo; actum Rome; in dei nomine feliciter amen. (B.)

ChLA 93, n. 35; CDPr, n. XXXVIIII.