Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 640
source date: [1155 May 5-13] [Modena] [1227 November 8]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Fridericus divina favente gratia Romanorum rex augustus. Potestatis nostre nos ortatur auctoritas universis ecclesiis per Romanum imperium constitutis regia in omnibus provisione consulere earumque possessiones a nostris predecessoribus pia devotione eis collatas confirmationis nostre privilegio roborare. Eapropter omnibus ecclesie dei fidelibus tam futuris quam presentibus volumus esse cognitum, quod nos interventu karissimi nostri Arnoldi Coloniensis archiepiscopi Italici regni archicancellarii abbatiam sancti Sisti infra muros Placencie constitutam ab Engilberga quondam imperatrice constructam, que eciam ad ius et proprietatem regni nostri pertinere dignoscitur, in regiam protectionem suscipimus et presentis scripti privilegio communimus confirmantes ei omnia iura omnesque possessiones a nostris predecessoribus regibus seu imperatoribus, reginis aut imperatricibus sive aliorum bonorum hominum largitione concessas. Familias quoque utriusque sexus cum curtibus et capellis earumque appendiciis cum omnibus castellis, casis, vineis, campis, pascuis, pratis, silvis, salectis, paludibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, omnem redditionem et districtionem per singula loca et comitatus de omnibus rebus et possessionibus eiusdem monasterii, que ad partes publicas pertinere videntur, et cum omnibus rebus ad predictum monasterium iuste et legaliter respicientibus in integrum confirmamus et corroboramus, ex quibus hec propriis duximus exprimenda vocabulis, scilicet caput Tribium, Cornelianum, curtem Reginam, Octauum, Roncariola, que vocantur Castrum Nouum, cum ecclesia sancti Michaelis, Puteum Altum, Sextum, Tencariam, Fontanam, Scopera, Guardastallam cum omnibus rebus, capellis et universis appenditiis eius ac familiis utriusque sexus ita sane, ut perhenniter in usus monachorum ibidem deo famulantium persistat, Luciariam quoque et Curtem Uiridem, Curtem Nouam, Riuis, Littora Paludiana, Crustellum, Villule, Pigugaram, campum Miliacium cum aliis omnibus possessionibus rationabiliter adquisitis vel adquirendis. Decernimus igitur, ut nullus regum seu imperatorum nec dux nec marchio nec comes nec archiepiscopus nec episcopus nec abbas nec alia quelibet ecclesiastica seu laica parva magnave persona prefatum monasterium temere inquietare presumat, sed presidente venerabili Berardo eiusdem cenobii tercio abbate suisque successoribus maneant in perpetuum eorum, quorum collata sunt, usibus omnimodis profutura. Nolumus etiam, ut ab hominibus liberis in potestate eiusdem monasterii residentibus aut a familiis ipsius loci ullum portonaticum, teloneum aut ripaticum vel quelibet vectigalia aliquis requirat vel exigat. Et ut hec omnia in perpetuum firma atque illibata permaneant, presentem paginam sigilli nostri impressione iussimus insigniri. Testes huius rei sunt: Arnoldus Coloniensis archiepiscopus, Peregrinus patriarcha Aquileiensis, Hillinus Treuerensis archiepiscopus, Ebrahardus Babenbergensis episcopus, Ordoliebus Basiliensis episcopus, Emahardus Magnopolitanus episcopus, Anselmus Auelbergensis episcopus, Conradus Warmatiensis episcopus, Henricus dux Saxonie, Bertoldus dux Burgundie, Odaccaro marchio de Stira, Hermannus marchio de Bade, Guerneherus marchio Anconitanus, Bertoldus comes de Anedexe, Ernestus comes de Hohenburc, Antelmus comes de Crema, Udalricus comes de Lenzeburc et alii plurimi. Signum domni Friderici Romanorum regis invictissimi. (M.) Ego Arnoldus Coloniensis archiepiscopus Italici regni archicancellarius recognovi. Dat. in campo Mutinensium anno dominice incarnationis MCLV, indictione IIII, regnante domno Friderico Romanorum rege glorioso, anno vero regni eius IIII; feliciter amen, amen, amen. Fridericus dei gratia Romanorum rex augustus.

MGH DD F I, pp. 174-176, n. 103; Falconi, Le carte II, pp. 273-276, n. 365.

Il documento è stato copiato più volte nel corso del XIII secolo; le copie si trovano a Parma – archivio capitolare, perg. n. CMLXXVI; copia semplice, XIII secolo – a Cremona, ma anche nel libro dei privilegi di Guastalla conservato a Mantova.