Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 401
source date: [1061 October 31] [Scuchino] [XII sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Einricus gratia Dei rex. «Certum est quia quanto magis sanctorum ecclesias et honorem ampliabimus, tanto largius eorum subsidia et Dei remuneracionem impetrabimus». Noverit igitur omnium fìdelium nostrorum diligencia, tam futurorum quam qui in nostra modo sunt presencia, quod nos, ideo et ob peticionem quidem nostre care genitricis Agnetis et imperatricis auguste et Guiberti dilecti nostri cancellarii, monasterio Sanctorum Systi et Fabiani et Sancte Resurectionis, quod est constructum infra menia Placentine urbis, precepto nostre confirmacionis concedimus atque permittimus quicquid modo legaliter detinet vel in antea Deo adiuvante adquirere poterit, et nominatim sicut ager Corni et Lardarie ad alterutrum extenditur et sicut Padus et Adua ab hinc discurunt quousque simul conveniunt; ita permittimus atque concedimus omnem comitatum ad curtem predicti monasterii que est insula Runcarioli, quatinus omnes habitantes vel hos intra terminos proprium aliquid habentes a deinceps solummodo ante predicti monasterii abbatissam vel aliquam personam ab ea missam perficiant ex ipso suo proprio omne placitum et emendacionem et ipsi monasterio vel abbatisse persolvant omnes publicas actiones et functiones cum omni excuvio, sicut nobis debent vel nostro comiti aut nostro missatico; toloneum quoque et curaturam et mercata vel etiam omnia que sunt ad publicum regium pertinencia habeat deinceps ipsius monasterii omnis abbatissa; ipsa etiam flumina paulo ante nominata, a quo et quousque ea supra determinavimus, sua similiter sint, ut habeat in eis universas piscaciones et portum et repaticum, cuiuscumque sint terre, atque confinia et palificatura et omnia in integrum quecumque ad nostrum pertinent opus publicum, excepta auri lavacione, quam camere reservavimus nostre. Concedimus etiam et per hoc preceptum confirmamus ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, nulla magna parvaque nostri regni persona predictum monasterium de omnibus supradictis inquietare aut molestare presumat. Si quis autem huius nostri precepti violator extiterit, sciat se compositurum tercentum libras auri, medietatem camere nostre et medietatem predicto monasterio. Quod ut cercius credatur et firmius habeatur, nostri sigilli impressione iussimus insigniti. (Signum) domni Einrici quarti regis * * *,invictissimi : : Sigelbertus cancellarius vice Annonis archiepiscopi et archicancellarii recognovi : Data pridie kalendas novembris anno incarnacionis Domini .mlxj., indicione .xv., anno ordinacionis Einrici quarti regis .viij., regni vero eius .vj. Actum Scuchino, feliciter amen.

MGH DD H IV/1, pp. 98-99, n. 76; Falconi, Le carte I, pp. 508-510, n. 208.

Secondo Falconi, la copia andrebbe attribuita al secolo XIII. Si tratta comunque di un rotolo, conservato a Cremona, in cui sono presenti copie semplici e imitative di vari diplomi. L'editore dei Monumenta lo ritiene di fine XII secolo – e così anche Corinna Mezzetti (comunicazione personale). Gli atti più recenti registrati sulla perg. 401 risalgono, infatti, agli anni '80 del secolo XII.