Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 323 e 401
source date: [1050 June 2] [Piacenza] [XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in Dei nomine civitate Placentia, in via publica que est ante porta castri monasterii dominice Resurectionis et sanctorum Syxti et Fabiani, in iudicio residebat Vuido missus domni imperatoris iusticiam faciendam ac deliberandam, resendentibus cum eo Antoninus qui et Azo, Iohannes, Amizo, Rainerius, a Daibertus, Tado, Ansoldus, Gandulfus iudices sacri palacii, Albertus de Prexide, Gerardus de Sinna, Teudisius de Villanova, item Gerardus qui nominatur Stirzo Vasalli, Einricus fìlius quondam Manfredi Obertus fìlius quondam Rainerii, Ubaldus, Sigezo, Germanus, Vuinizo de Rivaltella, Gerardus fìlius quondam Ansoldi et reliqui plures. Ibique in eodem iudicio veniens presencia domna Adeleida abbatissa infrascripti monasterii, una cum Vuido suo et ipsius monasterii avocato, ceperunt dicere: « Abemus et detinemus a proprietatem ipsius monasterii curte una que nominatur Lardaria, cum castro noviter inchoatum, cum terris arabilis et pratis, cum pascuis, silvis maioribus et minoribus, paludibus, piscacionibus universisque rebus ad ipsam curtem pertinentibus, anteposito de ipsa curte iuges numero .xxxvj., que quondam Rainerio de Rivaltella per cartulam commutacionis obvenerunt; et silva que nominatur Formola, seu lacum unum quod nominatur de Paldeningo iusta ipsa silva positis in comitatu Laudense; et si quislibet homo aversus nos exinde aliquid dicere vult, parati sumus cum eo exinde a racione standum et legitime fìniendum; et, quod plus est, querimus ut dicat iste Einricus qui ic a presens est et Suplicia qui et Blanga coniux sua si iamdicta curte et castro sive rebus omnibus ad eadem curte pertinentibus adque iamdicta silva que nominatur Formula et prefacto laco proprii sunt innfrascripti monasterii an non ». Cum ipsa domna Adelaida abbatissa et Vuido avocato suo taliter retullisent, ad hec respondentes ipsi Einricus et Suplicia iugalibus discerunt et professi sunt: «Vere curte ipsa que vocatur Lardaria, cum iamdicto castro noviter inchoato, sive iamdictis rebus omnibus ad ipsa curte e pertinentibus, et silva que vocatur Formola, et lacum superius nominatum, anteposito de ipsa curte Lardaria iuges numero .xxxvj., que quondam Rainerio obvenerunt per cartulam commutacionis de predicto monasterio, proprii sunt ipsius monasterii et nobis ad abendum vel requirendum nichil pertinent nec pertinere debent cum lege pro eo quod exinde nullum scriptum, nullam fìrmitatem nullamque racionem abemus nec abere possumus per quam parti ipsius monasterii contradicere aut subtraere possimus, sed, ut diximus, proprii sunt iamdicti monasterii et legibus esse debent». Exsponderunt se ipsi Einricus et Suplicia iugalibus ut si unquam in tempore ipsi suorumque fìlii, fìliabus vel heredes de predictis rebus omnibus aversus eundem monasterium agere aut causare vel removere presumpserint et taciti èxinde omni tempore non permanserint, vel si aparuerit ullum datum aut factum vel colibet scriptum quod ipsi exinde in aliam partem fecissent et claruerit, tunc componant infrascriptis omnibus rebus in duplum, insuper pena argentum denarios bonos Papienses libras .ij. m. Et hanc noticia qualiter acta est causa pro securitate eidem monasterio fìeri amonuerunt. Quidem et ego Antoninus notarius sacri palacii ex iussione prefacto misso et iudicum amonicione scripsi, e anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi .ml., .ij. vero Einricus gratia Dei impèrator augustus anno imperii eius Deo propicio quarto, undecimo die mensse iunii, indicione .iij. Actum in suprascripta civitate Placentia, feliciter. + Vuido missus domni imperatoris subscripsi. + Antoninus iudex sacri palacii interfui. + Amizo iudex sacri palacii interfui. + Rainerius iudex sacri palacii interfuit. + Gandulfus iudex sacri palacii interfuit. + Iohannes iudex sacri palacii interfuit. + Tado iudex sacri placii interfuit. + Daibertus iudex sacri palacii interfuit. + Ansaldus iudex sacri palacii interfuit.

Falconi, Le carte I, pp. 472-474, n. 188.