Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali (MGH DD Ko II, p. 315, n. 231)
source date: [1036 July 5] [Nimwegen (NE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Chuonradus divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Omnium sanctae Dei aecclesiae nostrique fidelium universitati notum esse volumus, qualiter nos per interventum et peticionem nostrae dilectissimae contectalis Gisle scilicet imperatricis et amantissimae nostrae prolis Heinrici regis nec non Piligrimi venerabilis nostri Coloniensis archyepiscopi atque Herimanni nostri cancellarii ac Bonifatii nostri dilecti marchionis monasterium ad honorern dominicae resurectionis et beati apostoli Bartholomei sanctorum martirum Sixti et Fabiani in Placentina urbe constructum cum omnibus iuste et legaliter ad id pertinentibus sub mundiburdii nostri tuitionem suscepimus, ea videlicet racione ut nullus archyepiscopus episcopus dux marchio comes vicecomes sculdascio seu aliqua nostri regni magna parvaque persona predictum monasterium et abbatissam inibi pro tempore constitutam de omnibus iuste et legaliter ad se pertinentibus molestari inquietare vel disvestire presumat sine legali iudicio. Si quis vero huius nostri mundiburdii temerarius violator exstiterit, sciat se conpositurum auri optimi libras centum, medietatem kamerae nostrae et medietatem prelib[ato] monasterio ac abbatisse inibi pro tempore constitute. Et ut hoc nostrum decretum omni tempore maneat inconvulsum, hanc cartam inde conscribi et sigilli nostri impressione iussimus insigniri. Herimannus cancellarius vice Piligrimi archyepiscopi et archycancellarii recognovit (S.D.). Datum III non. iulii anno dominice incarnationis millesimo XXXVI, indictione IIII, anno autem domni Chuorandi secundi regnantis XII, imperii vero X. Actum Nouiomago.

MGH DD Ko II, p. 315, n. 231; Drei, Le carte II, n. 58.