Parma, Archivio di Stato, Diplomatico (Drei, Le carte III/1, pp. 25-26, n. 26)
source date: [1107 January 5] [Piacenza]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S. T.) Placuit atque convenit inter Borningum fq. Opizonis nec non et Azo fq. Rozani ut debeat dare sicut in presenti dedit ipse Borningum eidem Azoni ad fictum reddendum libellario nomine usque ad annos XXIX expletos pecias duas de terra una est cum bosco alia est aratoria iuris mon. S.Sixti et feodum ipsius Borningi, que sunt posite ultra fluvio Padi in Sanguineto et in Roncalie non multum longe da la Turre, ea racione ut per eum terre meliorenture et persolvere exinde debead singulis annis fictum den bonorum cone IV in civitate Placencia a casa abitacionis ipsius Opizonis. Pena: sol. centum argenti den. bon. Cone. An. Incarn. MCVI, V die mensis imarii, ind. XV. Act. in civitate Placencia. S.m. iamscripti Borningi. SS.mm. Alberti da Revegozo et Petri filii Martini Ledani seu item Borningi Grapella atque Cunizoni tt. (S.T) Gezo not.

Drei, Le carte III/1, pp. 25-26, n. 26