Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi pontifici (Drei, Le carte III/1, p. 37, n. 40)
source date: [1115 October 30] [Roma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Paschalis abbati Hoddoni mon. S. Sisti Placentie. Sapientium ac religiosorum virorum consilio provisum est agente precipue illustris memorie Matildi comitissa ut in eodem monasterio pro feminis viri ponerentur quatinus et religio illic eiusdem idest monastici ordini servaretur et monasterii possessiones quę iamdiu distracte fuerant per eorum ecstituerentur industriam. Hanc igitur mutationem in loci illius ordinatione dispositam nos per presentis privilegii paginam confirmamus. Ipsum vero locum et universa ad eum pertinentia sub apostolice sedis tutela et protectione servanda censemus. Statuimus etiam ut universa predia vel possessiones quas Angelberga imperatrix eiusdem mon. fondatrix illuc contulisse cognoscitur et quecumque legitime pertinent ad ipsum mon. firma et illibata permaneant. Decernimnus ergo ut nulli omnino hominum liceat idem monasterium temere perturbare; obeunte te fratres communi consensu novum abbatem providerint eligendum. Quicquid preterea libertatis seu dignitatis a predecessoribus nostris concessum est nos quooque concedimus. - (Legimus in prophetis.) Scriptum p. m. Gervasii scrin. regionarii ac not. s. pal. (Ego Paschalis etc.). . . , Dat. Laterani p. m. Iohannis S. R. E. diac. card. ac bibl., III kal. nov., ind. IX, inc. dom. an. MCXV, pontif. Autem d. Paschalis II pp. an. XVII

Drei, Le carte III/1, p. 37, n. 40; Kehr, IP V, p. 493, n. 17.