Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali (MGH DD F I, pp. 143-144, n. 893)
source date: [1185 January 28] [Borgo San Donnino (Fidenza; Parma)] [XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Fridericus dei gratia Romanorum imperator et semper augustus universis imperii fidelibus, ad quos hee littere pervenerint, gratiam suam et bonam voluntatem. Audivimus querimoniam monasterii sancti Systi in Placencia nobis ostendentem, quod Berardus quondam abbas monasterii sui bona inprovide dispensaverit vendendo, infeudando, alienando illicite, cum ipsa abbacia imperiali specialiter iuri subiaceat et bona eius, precipue immobilia, sine consensu regis vel imperatoris quolibet modo distrahi non debeant. Quia igitur contractus illiciti imperiali auctoritate sunt cassandi, nos requisita super his principum nostrorum sentencia omnium, qui aderant, consensu venditiones, infeudationes in dampnum ecclesie seu alienationes quecumque absque imperiali consensu facte sunt de bonis predicti monasterii, imperiali auctoritate cassamus volumusque robur non obtinere. Sicut enim predictam abbaciam nemo sine imperiali conivencia obtinet, sic etiam possessiones eius absque imperiali consensu nullo contractus modo ad alias possunt transire personas. Omnes igitur supradictas alienationes devocantes in irritum volumus ac iubemus, ut nulla persona in obtinendis bonis predicti monasterii donationem seu alienationem Berardi abbatis seu alterius obiciat, nisi fuerit, ut dictum est, imperiali auctoritate roborata. Dat. aput Burgum sancti Donini anno domini MoCLXXXV, indictione tercia, V kal. februarii.

MGH DD F I, pp. 143-144, n. 893.

Altra copia di XIII secolo esiste a Cremona (Archivio di Stato, Archivio segreto, perg. n. 2106)