Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali (MGH DD F I, p. 144, n. 894)
source date: [1185 January 29] [Borgo San Donnino (Fidenza; Parma)] [XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Fridericus dei gratia Romanorum imperator augustus. Ea, que ex principum constitutionibus odio desidum et negligentium iura sua legum severitas introduxit, licet eadem, qua inventa sunt, auctoritate remitti, precipue cum earum personarum agitur negotium, que imperiali fovende sunt favore. Cum itaque ad notitiam nostram pervenisset, quod ea predia et possessiones, quas Angelberga dive memorie imperatrix seu alii predecessores nostri reges aut imperatores monasterio sancti Systi in Placentia pro remedio animarum suarum contulerant, ab ipso alienate sunt monasterio, nos auctoritate nostra usi abbati predicti monasterii, quod ad imperialem specialiter curam pertinet, clementer indulsimus, ut possessiones a predicta imperatrice sive aliis regibus aut imperatoribus monasterio suo collatas et iniusto alienationis titulo distractas possit efficaciter repetere non impediente ipsum aut eius successores aliqua temporis prescriptione. Volumus igitur et iubemus, ut, quisquis fidelium nostrorum supradictas possessiones habeat, actionibus sepedicti abbatis aut successorum eius teneatur ordine iudiciario respondere, ita ut obiectu prescriptionis non iuvetur ad retinendum, que monasterio sepedicto imperiali sunt liberalitate collata et sine consensu nostro vel predecessorum nostrorum alienata. Dat. apud Burgum sancti Donnini anno domini MCLXXXV, indictione tertia, quarto kal. februarii.

MGH DD F I, p. 144, n. 894

Altra copia di XIII secolo esiste a Cremona (Archivio di Stato, Archivio segreto, perg. n. 2106)