Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 2106
source date: [[1185] February 6] [Verona] [XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Lucius episcopus servus servorum Dei. Dilectis filiis Adelardo electo et conventui Sancti Systi salutem et apostolicam benedictionem. «Iniuncta nobis omnium ecclesiarum solicitudo nos ammonet que contra eas noscuntur presumpta corrigere et ipsarum indempnitati quantum cum iustitia possumus in Domino providere». Attendentes ergo quot oppressiones quantaque dispendia Berardus quondam abbas eclesiae vestre per aministrationem vobis noxiam irrogavit omnes contractus dampnosos et illicitas pactiones ab ipso sine consensu capituli cum personis laicis in dampnum monasterii factas, maxime alienationes aliosque contractus quos in Curte Nova in dampnum Eclesie fecit, apostolica auctoritate cassamus et irritas esse censemus presentis scripti pagina prohibentes, ut nullus laicus vos vel monasterium vestrum occasione investiture vel alicuius contractus quem cum predicto Berardo, non consentiente capitulo, in ipsius monasterii dampnum inierit impedere vel molestare presumat. Si quis autem hoc atemptare presumpserit, indignationem omnipotentis Dei et beatorum Petri er Pauli apostolorum eius se noverit incursurum. Datum Verone .VIII. Idus Februarii.

Falconi, Le carte IV, pp. 432-433, n. 624