Cremona, Biblioteca Statale, Libreria Civica, perg. n. 75
source date: [1129 December 13] [Fornovo San Giovanni (Bergamo)] [XII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine, placuit atque convenit inter domnum Obertum episcopum episcopii sancte Cremonensis ecclesie nec non et inter Guidonem fìlium quondam Arialdi et Ardericum filium quondam Alberti qui dicuntur de Melegnano, ut in Dei nomine ipse episcopus debeat dare infrascriptis Guidoni et Arderico omnes fructus et redditus et conditiones de loco Foronovo et Barriano et Mozanica, tam [infra quamque] et foris, quod ad ipsas curtes pertinet in integrum. Invicem infrascriptus Guido ed Ardericus dederunt iamdicto episcopio omnes fructus et reddit]us et conditiones de loco Luciaria, tam infra quamque et foris ad ipsas curtem pertinens per feodum [...]. Eo tamen ordine, ut ipsi Guido et Ardericus et sui heredes ab hodie in antea usque ad annos decem [habeant et teneant] fructus et redditus et conditiones de infrascriptis locis Fornovo et Barriano et Mozanica cum omni ho[nore ad ipsam curtem] pertinens in integrum, sine contradictione episcopi suorum successorum. Invicem predictus episcopus et sui suc[cessores habeant et tene]ant omnes fructus et redditus et conditiones de ìnfrascripta curte Luciaria cum omni honore ad ipsam [ curtem pertine]ns, sine contradictione infrascriptorum Guidonis et Arderici suorum heredum. Insuper convenerunt inter se iamdict[i Guido et Arde]ricus cum prefato episcopo, transacto infrascripto termino ut si placuerit episcopo in antea tenere infrascriptam curtem Luc[iariam deb]eant vicissim ut supra legitur, donec voluntas infrascripti episcopi fuerit vel eius successorum et si ipse episcopus vel eius succesores hanc convenientiam noluerint tenere tansacto infrascripto termino, tunc deb[eant ... ]. Penam vero inter se posuerunt et spoponderut ut quis ex ipsis aut eorum heredes vel successores de hac convenientia se subtraxerint, tunc componat pars parti fidem servanti penam argentum denarios bonos Mediolanenses libras centum, et insuper infrascriptas curtes amittat. Factum est hoc anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi .m0cxx0 • nono, indicione octava. Unde duo breves uno tenore scripti sunt. Actum in loco Fornovo, in solario episcopi, fìliciter, die veneris qui est tercio decimo die mensis decembris. Signum + manus istorum Guidonis et Arderici qui hoc breve fieri rogaverunt ut supra. Ibi fuerunt Lantelmus clericus, Lanfrancus et Bonomo, Iunius et Ribaldus Ferlinde Belexore, Andrea de Leyco, Rainerius et Arialdus de Caravagio et comes de Casino et Gosilinus et Alcherius de Vimarcato et Airaldus filius Alberti comitis et Iohannes de Montenaria et Obertus de Archidiano et reliqui plures rogati testes. Otto iudex ac missus domini quarti Henrici imperatoris interfui et subscripsi. Ego Obertus causidicus interfui et subscripsi. Ego Guilielmus notarius sacri palacii interfui et hoc breve scripsi.

Falconi, Le carte II, pp. 155-157, n. 301

Documento macchiato e sbiadito. Copia coeva.