Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Riformagioni, 816 novembre 17
source date: [816 November 17] [Compiègne (FR)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Ludovico conferma al vir venerabilis Audoaldus abba ex monasterio Sancti Salvatoris quod est situm in monte Aimado in territorio Clusino, detulit obtutibus nostris auctoritatem inmunitas domni et genitoris nostri Karoli in cui continebatur insertum, qualiter predictum monasterium ob amorem Dei tranquillitatemque monachorum ibidem consistentium semper sub plenissima tuitione et inmunitatis defensione habuisset. Pertanto disponiamo ut nullus iudex publicus vel quislibet ex iudiciaria potestate in ecclesias aut loca vel agros seu reliquas possessiones praedicti monasterii, quas moderno tempore iuste et legaliter possidet, vel quae deinceps in iure ipsius sancti loci volueri divina pietas augeri, ad causas audiendas vel freda exigenda aut mansiones vel paratas faciendas aut fideiussores tollendos aut homines ipsius monasterii tam ingenuos quam et servos super terram ipsius conmanentes nec ad hostem distringendos nec ullas redibitiones aut inlicitas occasiones requirendas ullo umquam tempore ingredi audeat, vel ea quae supra memorata sunt penitus exigere praesumat. Continebatur etiam in eadem auctoritate, qualiter confirmasset idem domnus imperator ad ipsum monasterium res idest: ecclesiam Sancti Petri in Carmarita adque cellulam Sancti Savini et Sancti Restude vel Sancti Petri seu et Sancti Stephani in Terquino cum eorum pertinentia. Si disponde che quando l'abate e i suoi successori de hac luce migraverint, quamdiu ipsi monachi inter se tales invenire potuerint, qui ipsam congregationem regere valeant, per hanc nostram auctoritatem et consensum vel dilecti filii nostri Bernardi regis licentiam habeant eligendi abbates, quatenus ipsos monachos, qui ibidem famulari videntur, pro nobis et coniuge proleque nostra atque stabilitate totius imperii a Deo nobis concessi atque conservandi iugiter misericordiam exorare delectet. Abbiamo sottoscritto et anuli nostri inpressione singari iussimus. Signum Hludovvici serenissimi imperatoris. Durandus diaconus advicem Helisachar recognovi et *** Data XV kalendas decembres anno Christo propitio tertio imperii domni Hludovvici piissimi augusti, indictione X. Actum Conpendio palatio. In Dei nomine; feliciter; amen.

MGH DD LdF I, pp. 291-294, n. 118; ChLA LXI, pp. 82-85, n. 25; CDA I, pp. 152-154, n. 77.

Tra la r. 5 e la r. 6 si trova un'interpolazione, probabilmente contemporanea al testo principale, aggiunta dai monaci per esentare la familia monastica dal servizio militare (cfr. le osservazioni di Kölzer, editore MGH, che cita e in parte contesta la bibliografia precedente).