Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, San Salvatore del Monte Amiata (MGH DD Loth I, p. 110, n. 33)
source date: [837 October 27] [Pavia] [XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Lotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Si petitionibus fidelium nostrorum, quas nostris auribus patefaciunt, libenter annuimus et eas ad effectum perducimus, hoc nobis procul dubio ad mercedis nostre augmentum et eternam beatitudinem capescendam pertinere confidimus. Idcirco notum sit omnibus fidelibus sancte dei ecclesie ac nostris presentibus et futuris, quia Haimo devotissimus atque fidelis consiliarius noster adiens serenitatem culminis nostri ostendit nobis quasdam auctoritates immunitatis avi nostri Karoli bone memorie ac genitoris nostri Ludouici, in quibus continebatur insertum, qualiter monasterium sancti Salvatoris, quod est situm in Monte Amiato in territorio Clusino, sub eorum immunitatis defensione susceperunt, deprecans, ut et nos pro firmitatis gratia super easdem nostram addere non denegaremus auctoritatem. Cuius petitioni libenter assensum prebuimus et hanc nostram auctoritatem circa idem monasterium fieri decernimus, per quam precipimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel quislibet ex iudiciaria potestate in ecclesias aut loca vel agros seu reliquas possessiones memorati monasterii, quas moderno tempore iuste et legaliter possidet vel que deinceps ad iura ipsius loci divina pietas voluerit augeri, ad causas audiendas vel freda exigenda aut mansiones vel paratas faciendas aut fideiussores tollendos aut homines ipsius monasterii tam ingenuos quam et servos super terram ipsius commanentes distringendos nec ullas redibitiones aut illicitas occasiones requirendas nostris et futuris temporibus ingredi audeat vel ea, que supra memorata sunt, penitus exigere presumat. Continebatur etiam in eisdem auctoritatibus, qualiter avus et genitor noster res quasdam ad ipsum monasterium confirmassent, id est ecclesiam sancti Petri in Garmarita consistentem atque cellam sancti Sabini et sancte Restitute vel sancti Petri seu et sancti Stefani in Tarquino vel sancti Salvatoris in Rumiliano atque sancti Stefani in Monticulo sive sancti Seueri in Paterno, pariter cum earum omnium adiacentiis vel pertinentiis. Quas etiam, sicut supra diximus, simili modo confirmamus, ut nulla eidem huiusmodi calumpnia inferatur, sed liceat ei suisque successoribus res predicti monasterii cum omnibus ad se iuste et legaliter aspicientibus vel pertinentibus sub immunitatis nostre defensione quieto ordine possidere. Et ut hec auctoritas confirmationis nostre firmior videatur atque in omnibus meliorem obtineat vigorem, manu propria confirmavimus et anuli nostri impressione adsigniri iussimus. Signum (M.) Lotharii serenissimi augusti. Data sexto klas. novemb. anno Christo propitio imperii domni Lotharii pii imperatoris octavo decimo, indictione prima; actum Papia civitate palatio regis; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Loth I, p. 110, n. 33; CDA III/1, pp. 244-245, n. 115.

Esiste anche un transunto notarile del 1240. Da notare che l'esenzione dalla leva militare non è espressa chiaramente come nel diploma di Ludovico il Pio.