Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Frediano in Cestello, 816 novembre 17
source date: [816 November 17] [Compiègne (FR)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei salvatoris nostri Iesu Christi. Hludouuicus divina ordinante providentia imperator augustus. Si petitionibus servorum dei divini cultus amoris aurem libenter accorno damus, id nobis profuturum ad animae salutem consequendam non ambigimus. Idcirco notum sit omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae et nostris tam praesentibus quam et futuris, quia vir venerabilis Audoaldus abba ex monasterio sancti Salvatoris quod est constructum in monte Haimodo in territorio Clusino, detulit nobis quandam auctoritatem domni et genitoris nostri Karoli piae recordationis serenissimi imperatoris in qua continebatur insertum, qualiter omnes res quae a longo tempore ad praedictum monasterium pertinebant, tam ex liberalitate regum quam et a diversis deo timentibus hominibus ad idem monasterium largita sunt, tam cellulas quam curtes vel reliquas possessiones etiam. . . quemadmodum in eorum strumenta declarabatur, per eandem praeceptionem confirmavit; et deprecatus est celsitudinem culminis nostri, ut paternum morem sequentes nostram etiam auctoritatem firmitatis gratia circa ipsum monasterium fieri per censeremus. Cuius petitioni adsensum praebentes hanc nostrae auctoritatis praeceptionem fieri iussimus per quam praecipimus, ut quicquid domnus et genitor noster per praedictam auctoritatem confirmavit et modo iuste et rationabiliter possidet, ita deinceps per hanc nostram auctoritatem rectores praedicti monasterii teneant atque possideant, quemadmodum a genitore nostro per suam auctoritatem confirmatum est. Res vero illas quae Adalgisus ad ipsa casa dei concessit, quem admodum in eodem domni et genetoris nostri continetur et modo iuste et legaliter possidet, ita et nos concedimus ut nullus ex iudiciaria potestate aut quaelibet persona eas inde abstrahere praesumat. Et nt haec auctoritas per curricula annorum firmiorem obtineat vigorem, de anulo nostro subter iussimus sigillari. ( C. ) Durandus diaconus ad vicem Helisachar recognovi. Data XV kalendas decembris anno Christo propitio tertio imperii domni Hludouici piissimi augusti, indictione X. Actum Conpendio palatio; in Dei nomine; feliciter; amen.

CDA III/1, pp. 155-156, n. 78.

Roebert 2015, pp. 39-41.