Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 286
source date: [1131 November 10] [Piacenza]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die martis qui est decimo die mensis novembris, in civitate Placencia, infra claustrum Sancti Xisti, presentia illorum hominum quorum nomina subter leguntur. Convenerunt et pactum fecerunt inter se Teitus et Lanfrancus Cavazola et Malbertus Burfolus et Gandulfus de Vuarstalla, ita silicet quod debet habere et tenere insimul in societate omnes fructus et condiciones et ripaticus et omnes causas quas exeunt ex curte Luciaria, sicuti Teitus habet per Oddonem ecclesie Sancti Xisti abbatem pro solutione decem et octo librarum conensis monete usque ad annos quinque, et sicut legitur in ipso breve quod ipse abbas ei fecit et dividere in quartam partem equaliter omni quod Deus eis dabit, per bonam fidem sine malo ingenio, pro tribus partibus decem et octo librarum quas predicti Lanfrancus et Malbertus et Gandolus dederunt eidem Teito. Et debent dare de communo ex ipsis fructibus in antea eidem Teito per singulos annos usque ad annos quinque laborem aliarum sex librarum quas abbas ei debet solidos tres per libram et quando abbas eidem Teito reddiderit laborem ipsarum sex librarum quas ex alia parte ei debet, debet ipse Teitus dividere cum eis in quartam partem. Unde et penam inter se posuerunt, ut quis ex ipsis eorumve heredibus de hoc pacto exire voluerit, componat eis qui firmum tenebunt solidos quadraginta denariorum cone, et insuper pactum firmum permaneat. Unde duo brevia uno tenore rogaverunt scribere. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo tricesimo primo, predicto die, indicione .x. Ibi fuerunt Berardus de Burgo, Bovo de porta Mediolanense rogati testes. Ego Bonusiohannes notarius hoc breve scripsi, interfui et scribere rogatus fui.

Falconi, Le carte II, pp. 162-163, n. 305