Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale (Kehr, IP V, pp. 489-490, n. 3)
source date: [877 July 24] [Roma] [XI]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Iohannes VIII Angilbergae imperatrici augustae et per eam ven. mon. Placentiae noviter constructo: decernit ut monasterium et xenodochium, quod ad honorem Resurrectionis et b. Bartholomaei apost. et ss. Sixti et Fabiani ipsa a fundamentis nuper Placentiae aedificavit, ab omni impulsione atque inquietudine quorumlibet infestantium b. Petri tuitione illaesum semper et incussum permaneat; concedit consecrationem abbatissae loci ipsius Mediolanensi archiep. vel Aquileiensi, cui etiam reformandae pacis studium delegat cum moderamine disciplinae; statuit, Paulo ep. urbis Placentiae praebente consensum, ut clerici cuiuscumque ordinis ad numeros 12 in eodem s. loco iugiter deserviant, missarum sollemnia celebrantes, servato dumtaxat in eos episcopi proprii respectu, vocatione scilicet synodica et ordinatione consecrationis; decimae vero, quas Paulus ep. largitus est, s. xenodochio perpetualiter habeantur; statuit, ut iuxta quod sui praedecessores suis ei privilegiis concessisse et roborasse videntur, universa, quae olim divae memorie Hludovicus imp. augustalibus apicibus ei contulit etc., secundum Angilbergae ordinationis statuta persistant. – Omnibus quidem. Scr. p. m. Leonis not. reg. et scrin. S. R. E., in m. aug., ind. 10. Dat. nonas kal. aug. p. m. Leonis ep., missi et apocrisarii s. sedis apost., imp. d. n. Karolo a Deo coronato magno imp. a. 2 et postconsolatus eius a. 2, ind. 10.

Kehr, IP V, pp. 489-490, n. 3