Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 2155
source date: [1128 January 8] [Piacenza] [XII - XIII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die domnico qui est octavo mensis ianuarii, in civitate Placentia, infra claustra monasterii Sancti Systi, bonorum hominum presentia quorum nomina subter leguntur. Cum ligno quod sua tenebat manu Febronia abbatissa eiusdem monasterii, cum consensu et parabola Grimerii advocati eiusdem monasterii, investivit populum Cremonensem per Beneincasam Bonum Denarium missum eiusdem populi, nominatim de tertia portione de castro et curte in integrum Vuarstalle, exceptis ecclesiis et earum bonis, preter quam si heedem ecclesie habuerint aliquas possessiones que eidem castro vel curti solite sunt facere aliquas prestationes ita ut iamdictus populus Cremonensis et pars eius exinde in antea a presenti die habeat et teneat iamdictam tertiam portionem eiusdem castri et curtis, cum omnibus usibus et honoribus et utilitatibus ad ipsam tertiam portionem pertinentibus, una cum accessionibus et ingressionibus seu cum superioribus et inferioribus suis, sicut supra legitur in integrum, et faciat iamdictus populus et pars eius de iamdicta tertia portione eiusdem castri et curtis sicut supra legitur ad communem utilitatem ipsius quicquid voluerit, sine omni suprascripte Febronie et de suis succetricibus contradictione. Sic tamen ut iamdictus populus vel pars eius persolvat annualiter nomine ficti in festivitate sancti Systi aut tres, dies antea aut postea supra altare eiusdem Sancti Systi bixantium unum Romanatum, et ille qui iamdictum bixantium adduxerit habeat a parte monasterii pastum unum. Et insuper promisit atque spopondit se iamdicta Febronia abbatissa per se et suas succetrices infrascripto populo et parti eius iamdictam tertiam portionem eiusdem castri et curtis sicut supra legitur in integrum ab omni homine cum ratione defendere et auctorizare et firmam tenere; quod si defendere et auctorizare non potuerit aut hanc investituram per quodlibet ingenium corrumpere aut minuere presumpserit, tunc obligavit se infrascripta Febronia et suas succetrices componete iamdicto al populo vel parti eius ducentas marchas argenti, et insuper hanc investituram firmam permanere, salva conventione infrascripte Vuarstalle que est facta inter populum Placentium et populum Cremonensem, sicut scriptum est in cartulis que sunt facte de conventione Vuarstalle. Factum est hoc anno ab incarnatione domini nostri Yesu Christi millesimo centesimo vigesimo septimo, infrascripto die, indictione sexta. + Ego Febronia abbatissa subscripsi. Signum + manus infrascripti Grimerii advocati qui infrascripte Febronie abbatisse consensit et infrascriptam parabolam dedit ut supra. Ibi fuerunt consules Piacentini scilicet Fulco Advocatus, Vuarimbertus Mantegatius, Atto Calvus, Girardus Siccamilica, Albericus fiilius Achinonis, Malus Vicinus, Azo filius Arditionis. Et similiter ibi fuerunt serseri Petrus Caput Caponi, Daybertus de Vivelio, Azo Bergondius, Albericus Ficadellus, Aghininus de Ruffa, Presbiter de Fulgoso, Raynaldus Siccamilica, Azo gastaldus et Scotto de Monasterio et reliqui plures Piacentini. Signa + + + + + manuum Bernardi Manaria et Bernardi de Comitissa seu Petri Payrani, Ambroxii Folforella atque Vuarizonis Pettengalone et Gaudii de Serra, omnes isti Cremonenses rogati testes sunt. Ego Petrus notarius sacri palatii rogatus a infrascripta abbatissa ibi fui et hoc breve scripsi.

Falconi, Le carte II, pp. 149-151, n. 297; Leoni 1997, pp. 338-340, n. 173.

Secondo Falconi, si tratterebbe di una copia autentica del sec. XII ex.; secondo Leoni, di una copia autentica del sec. XIII intr. Un'altra copia del documento, realizzata a cavallo dei secoli XII e XIII (Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 2108) era cucita insieme al documento che ha segnatura Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 362, e che contiene i patti tra Piacentini e Cremonesi per la spartizione di Guastalla (doc7000 di questa raccolta).