Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Atti privati, cass. 2, n. 74
source date: [1076 May 27] [Marengo (Alessandria)] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei eterni. Presentia Pagani Corsinensis et Arderici iudicis, Vberti comitis, Alberici de Porciano ac Uberti iudicis, Lanfranci, Damingi et Bulecum de Nonantula investivit Matilda comitissa, Bonefacii marchionis filia, abbatissam monasterii sancti Xisti de Placentia de Curtenoua cum omnibus redditibus, que sibi de eadem curte pertinent, pro omnibus redditibus, quos ipsa Matilda ad eundem monasterium debet pro aliis rebus, quas ipsa a predicto monasterio detinet, excepto oleo et cera et duos mansos, qui sunt positi in Luciaria, qui reddunt vinum pro sacrificio, et navibus, que deferant granum et vinum de predicta curte ad monasterium. Eo pacto supradictam concessit curtem, si communem vitam duxerint, ac ea conditione, ut nec ista abbatissa nec alia habeat licentiam alienandi nec potestatem enphiteotico iure vel alio quocumque [modo d]andi; set semper ad vitam monacharum permaneat. Que omnia, si non observata fuerint, ut superius legitur, tunc predicte res in eandem Matildam vel eius heredibus revertantur, sicut antea fuit. Comitissa autem promisit sex C libras dare monasterio, si de iam dicta curte se intromiserit aut molestiam fecerit et investituram predicto et de navibus fregerit. Factum est hoc anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo sexto, sexto kl. iunii, indicione quartadecima. Actum in loco Maringo, feliciter. Signum manus suprascripte Matilde, que hec omnia suprascripta scribere iussit. (S. N.) Ildeprandus notarius scripsit.

MGH DD Math, pp. 80-81, n. 19.

P. Golinelli, Recensione a MGH DD Math, in Cahiers de Civilisation Médiévale 45 (2002), pp. 85-89, ritiene che possa trattarsi del riassunto di un atto autentico.