Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Atti privati, cassetto 1, n. 10
source date: [891 November 30] [L'indizione porterebbe all'anno 890, mentre gli anni di regno
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego in Dei nomine Irmengarda Deo devota filia bone memorie domni Ludovici imperatoris, vobis domae Scamburge Abbatisse monafterii dominicae Resurrectionis et SS. Sixti et Fabiani, quod fundatum eft intra civitatem Placentiam, quod domna augusta Angilberga olim imperatrix genitrix mea a fundamento ædificavit in propriis rebus suis ibi dono et offero pro remedium animæ meæ, vel quondam augustorum genitor et genitrix mea, vobis domnæ Scamburgæ abbatissæ, vel successoribus tuis in perpetuum ad usum et stipendia monacharum Dei ancillarum ibique degentium, quæ quotidie in ipsum sanctum et venerabilem locum fuerint futuris temporibus. Hoc sunt cortes meas, quæ iacent in comitatu placentino una in Dulgaria, alia in Fabiano, tertia in Fabrica, quarta in Caratta, quinta in Laudusiana seu in comitatu Placentino, quæ nuncupatur Curtemajore, seu et in comitatu Regense cortes quattuor, una quæ nuncupatur Felinae, ubi Vuardestalla dicitur, alia Luciaria, tertia quæ dicitur Curte nova cum capellis inibi constructis, una in honore S.Georgii, alia in honore S. Petri, tertia in honore S.Laurentii, et quarta corte, quæ dicitur Lectora Paludani, seu dono et trado eidem domnæ Scamburga corte mea in comitatu Mutinense, quae vocatur Campo Milliaccio cum capella inibi constructa in honore S. Petri seu in comitatu Mantuano cortes meas Picuniaria et Villola, seu et in comitatu Turisiana corte mea, quae dicitur Sisilla atque in comitatu Burgariense corte mea Brugnago; seu in comitatu Albiganense partibus maritime in loco, ubi dicitur Palmate. Has vero prænominatas cortes sicut supra scripae sunt, cum omnibus earum adjacentis etc. de meo jure in prænominatum cænobium ad usum et stipendia monacharum Dei ibi degentium confirmo futuris temporibus tam casis scilicet et terris vineis, pratis, pascuis, silvis, salectis, saldicibus, montibus, valibus, rupis, pupinis, divisum et indivisum, aquis aquarumque ductibus, molendinis et piscacionibus, alboribus pomiferis et impomiferis tam mercatis quamque et tolloneis seu portoras in fluvium Padi con omni iure adiacenciis suis et pertinenciis suarum con servis et ancillis, aldiones et aldianes utriusque sexus inibi habitantibus vel inde pertinentibus quicquid dici aut nominari potest con omni integritate sicut a quodam genitor aut genitrix mea fuerunt possesse vel defensse et modo a me sunt possesse nisi tantum tres sortes et dimidia in ronchaliae, quae pertinent de curte Wardeftalla, quas Evrardo diacono usufructuario nomine dedi, et quatuor sortes in suprascripto comitatu Placentino, quæ pertinent de Curte majore in loco qui dicitur Curte Redi, quas dedimus similique usufructuario nomine diebus vitæ suæ Eurardo episcopo, quæ post illorum decessum in jura de praedicto cenobio ut supra pro remedium animæ meæ etc. Et presens donatio, vel cessio sit omni tempore firma, et inconvulsa permaneat etc. Segue formula dell'investitura.Leo notarius scripbere rogavi quidem. Nel terzo anno di regno di Guido di Spoleto, nona indizione. Actum Placentie. Signum manus nostre Hirmingarde Deo devota qui hanc cartulam fieri et rogavi firmare. Signum manus Fulconi ex genere Francorum testis. Signum manus Alberici genere Francorum. Signum manus Rodoini ex genere Francorum. Signum manus Vuallaroni ex genere Francorum testis. Signum manus Ratulfi ex genere Francorum testis. Ego Leo notarius scriptor huius cartule post dicta complevi et dedi. Quidem ego Andreas notarius domni regis ex iusione Sigifredi comiti sacri pallacii et amonicione predictorum iudicum scripsi. Anno regni domni Berengarii regi Deo propiciacio XV, mensse ianuario, indictione sesta. Signum + nostre Sigifredi comiti palacii qui, ut supra, interfui. (C) Hevurardus humilis episcopus interfui et subscripsi. + Adalmannus episcopus interfui et subscripsi.

Affò, Istoria I, pp. 308-309, n. IX (sub anno 890); Campi, Historia, p. 472, n. XXIX; Leoni 1997, pp. 555-557, n. 376 (dal Codice A del comune di Cremona); RI I, 3, 2, Böhmer, Zielinski, p. 57, n. 919.

Bruhl 1989, pp. 826-829.

Per ragioni che non mi sono chiare, il documento non è stato edito in CDPr (mentre non compare nelle ChLA perché si tratta di una copia, e in Drei perché è anteriore al secolo X). Fu, con ogni verosimiglianza, uno degli atti presentati al placito del 903 (doc1122 di questa raccolta); è stato copiato anche nel Codice A del comune di Cremona (di qui l'edizione di Valeria Leoni). Penso che le ronchaliae qui menzionate non corrispondano né alla Roncalia delle diete (Lodi) né a Roncaglia in Val di Nure, sulla sponda destra del Po; sono, entrambe, troppo distanti da Guastalla. Si trattava, probabilmente, di una zona di dissodamenti vicina a Guastalla. Palmata è certamente la Salmatam del testamento di Angelberga (cf. doc818); non sono riuscito a identificarla, ma sappiamo che si trovava nell'attuale Liguria, all'interno del comitatus di Albenga. Non sono riuscito, del pari, a identificare Curtis Redi – forse la Curtis Regina concessa nel diploma di Federico I? Sulla possibile confusione tra i due Everardi (vescovo e diacono) cf. Bruhl 1989. Pupinis al posto di rupinis è la lezione riportata nel Codice A.