Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale, Cassetta 11, n. 29
source date: [Febbraio 909] [22 anno di regno di Berengario I] [Piacenza]
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In Christi nom(ine) Berengarius gratia Dei rex hic inn Italia vigesimo secundo mense/ februaerio indicione duodecima. Petimus nos Rapertus, Ragevertus, Agrevertus, Madelbertus seo Angelbertus, hominis liberis, unacum heredibus nostris ad vos Garibertus presbiter/ et primecerius seo preposito canonice Sancte Placentine Eclesie ut vos nobis dare digneris ad rese/dendum et laborandum et conquestum inibi faciendum, libellario nomine, rebus iuris ipsius canonice qui/ sunt posite in fundo et loco ubi Monteregio dicitur, omnia sorte illa sicut ante os dies recta/ fuet pro quondam Ariperto et filii sui tam casis, curte, ortos, area, teris, silvis, pratis, pascuis, coltis et/ incoltis cum arboribus suis ex ipsa sorte omnia in integrum. Omnia una porcionem abeat Rapertus et/ Ragevertus, alia abeat Agevertus et Madelbertus et de ipso modo abeat Angelbertus/ quartam porcionem in annis numerum viginti nove. Et redamus vobis exinde singulis annis/ de segale, seligine, spelta, ordio, faba, alorio, modio quarto babtutum et consignatum/ per novo et tempus in ipsa casa et per ipsis masarii salvum fiat dum pars domnica sua fecerit/ utilitatem et si vinea poste--a reponierit rendat exindæ congio quarto et salvum/ ut supra; et si alio grano vel minutum inibi seminatum fuerit nullum reditum fiat ad pars domnica; pro prato et silva singulis annis dinarios dui in sancti Martini de mense/ november de percio intercio anno denarios decem de mense madio consignati ad misso domnico/ et quaendo exca porcorum fuerit scadico medietate ad pars domnica pasco de lactarie/ et alpiaticos si pavolaremus medietate ad pars domnica sic tamen ut ipsis rebus melio/rentur non pegiorentur et inibi fraudem vel in nelictum non inveniatur; et stetet inter/ ipsis ut ad libelli expletis de bovis, animalia vel utensilia quia in ipso cispite da modum/ notritus aut conquistatum fuerit quartum caput in ipso cispitem lugrum permaneat. Pena vero inter/ se posuerunt ut qui supra ex ipsis aut subcessoribus vel eredibus ipsorum ante suprascripti anni expletis ex ipsis/ rebus foris minare vel exire presumserint aut aliqua super inponere quesierint vel/ ipsis minime fecerint ad laborandum et persolvendum omnia qualiter superius legitur/ componere parte qui minime conpleverint pena in argentum solidos viginti nove; et si omnia/ ut supra non persolserimus licenciam abeatis pars domnica nos pignorare et distringere/ ut pignorati et districti persolvamus. Unde dui libelli pari tinore scripti sunt sivi per manibus tradiderunt. Actum Placencia/ + Ego Garibertus presbiter a me facto subscripsi. (NT)/ + Signum manus Lovoni de Cincullo teste. + Ego Hodelbertus rogatus subscripsi./ + Ego Garibertus rogatus subscripsi./ + Ego Adalbertus notarius scripsi postradeto conplevi et dedi.//

Inedito